KOZANDAN KENDİN KURTUL
Bir gün, bir kozada küçük bir delik açıldı ve bir adam, bedenini bu küçücük delikten çıkarmaya çalışan kelebeği saatlerce seyretti. Sonunda kelebek daha fazla ilerlemek istemiyormuş gibi durdu. Sanki ilerleyebileceği kadar ilerlemişti ve artık daha fazla ilerleyemiyordu. Bunun üzerine adam kelebeğe yardım etmeye karar verdi. Eline bir makas aldı ve kozayı keserek deliği büyüttü. Kelebek kolayca dışarı çıktı. Bedeni kocaman fakat kanatları kuru ve buruşuktu. Adam kelebeği izlemeye devam etti. Çünkü zamanla kanatlarının büyüyüp bedenini taşıyabilecek kadar genişleyebileceğini umut ediyordu. Ama bu hiçbir zaman gerçekleşmedi!..
Kelebek ömrünün geri kalanını, kocaman bedeni ve buruşuk kanatları ile etrafta sürünerek geçirdi. Uçmayı hiç başaramadı. Adamın bu aceleci iyiliği içinde anlayamadığı; kelebeğin o küçücük delikten dışarı çıkmak için verdiği mücadelenin ve o kısıtlı kozanın, aslında kelebek için gerekli olduğuydu. Çünkü bu, yaşam sıvısının kelebeğin bedeninden kanatlarına doğru akmasını sağlamak için Tanrı’nın bulduğu yoldu. Böylece kelebek kozadan kurtulduğu anda uçmaya hazır olabilecekti.
Güç istedim. Ve Tanrı beni güçlü yapmak için karşıma zorluklar çıkardı.
Bilgelik istedim. Ve Tanrı bana çözmek için sorunlar verdi.
Zenginlik istedim. Ve Tanrı bana çalışmak için beyin ve güçlü kaslar verdi.
Cesaret istedim. Ve Tanrı üstesinden gelmem için bana tehlike verdi.
Sevgi istedim. Ve Tanrı bana yardım etmem için sorunlu insanlar verdi.
İyilik istedim. Ve Tanrı bana fırsatlar verdi. İstediğim hiçbir şeyi elde etmedim ama ihtiyacım olan her şeyi elde ettim.
Subscription
E-Posta Kayıt:Kitaplar